Koliko poslodavaca danas zna što je ispitivanje organizacijske klime i angažiranosti? Sudeći po trendovima – sve više. U posljednjih su se pet godina tvrtke iz brojnih industrija odlučile na redovita ispitivanja angažiranosti i zadovoljstva zaposlenika upravo kako bi prepoznale zašto zaposlenici odlaze za drugim prilikama. Preporuka struke upravljanja ljudskim potencijalima je da se zato u organizacijama sveobuhvatna ispitivanja zadovoljstva zaposlenika provode svake godine, a da se između njih provode kraće verzije kojima se provjerava pomak prema pozitivnim promjenama.
Kako to ispitivanje treba izgledati i može li imati pozitivan utjecaj na motivaciju zaposlenika?
Otkrivanje faktora koji utječu na motivaciju
Ispitivanje organizacijske klime i angažiranosti ohrabruje zaposlenike na davanje konkretnih i iskrenih odgovora na razna pitanja vezana uz njihovo zadovoljstvo. Takav format feedbacka pomaže menadžerima da steknu detaljan uvid u razloge zbog kojih su zaposlenici trenutno nezadovoljni te da otkriju segmente poslovanja koji imaju pozitivan utjecaj na angažman i motivaciju timova. Na ovaj način tvrtka, koristeći konkretne podatke i povratne informacije zaposlenika, može donijeti informiranu i sigurnu odluku o politikama i praksama unutar organizacije u svrhu poboljšanja kvalitete radnog okruženja.
Motivacija utječe na produktivnost, a produktivnost utječe na profitabilnost
Bez dugoročnog povećanja produktivnosti nema rasta i nema očuvanja konkurentne prednosti. Biti ukorak s trendovima i spremno odgovoriti na zahtjeve tržišta, znači imati zaposlenike koji se spremno prilagođavaju promjenama i pri tome ostaju produktivni.
Pozitivna organizacijska klima i visoka razina angažiranosti zaposlenika najčešće su povezani s povećanom produktivnošću. Zaposlenici koji se osjećaju vrijednima i angažiranima bit će motiviraniji i učinkovitiji u svom radu. Povrh toga, timovi s visokim angažmanom zaposlenika bilježe 21% veću profitabilnost i 17% veću produktivnost u usporedbi s timovima s niskim angažmanom.
Zamjena zaposlenika može koštati 20% njegove godišnje plaće
Kako ispitivanja klime i angažiranosti pomažu u identifikaciji faktora koji utječu na zadovoljstvo i nezadovoljstvo zaposlenika tako omogućuju poslodavcima da prepoznaju potencijalne razloge zbog kojih bi zaposlenici mogli potražiti drugi posao. Pravovremenim uvođenjem potrebnih promjena moguće je smanjiti fluktuaciju zaposlenika, što posljedično smanjuje i troškove zapošljavanja i obuke novih radnika.
Neka su istraživanja pokazala da zamjena jednog zaposlenika može koštati otprilike 20% njegove godišnje plaće. One organizacije koje njeguju visoki angažman svojih zaposlenika stopu fluktuacije mogu smanjiti i do 59%. Povrh toga, tvrtke koje bilježe visoku razinu zadovoljstva zaposlenika bilježe i 65% niže stope fluktuacije.
Kako angažman zaposlenika utječe na broj inovacija
Inovativnost je presudna ne samo za kreativne i IT industrije. Uslijed sve bržeg tehnološkog napretka, rapidnih promjena i sve jačih konkurenata, inovativni se pristup nameće kao imperativ, a poticanje inovativnosti kod zaposlenika postaje važna zadaća menadžmenta.
Zaposlenici koji su angažirani i osjećaju se slobodno izražavati svoje ideje i mišljenja vjerojatnije će doprinijeti inovacijama unutar organizacije. Ispitivanje klime i angažiranosti tako može pomoći u identificiranju barijera za inovacije i poticanju kreativnosti. Prema nekim istraživanjima, tvrtke s angažiranim zaposlenicima imaju 2.5 puta veću vjerojatnost da će biti lideri u inovacijama u svom sektoru.
Prvo saznajte što zaposlenici misle
Što su zaposlenici sretniji, sretniji će biti i klijenti. Je li riječ o istini li korporativnom mitu? Istraživanja pokazuju da zadovoljni i angažirani zaposlenici često pružaju bolju uslugu klijentima. To je zato što osjećaju da su cijenjeni i da imaju podršku svojih nadređenih pa su skloniji biti ljubazniji i proaktivniji u pristupu klijentima.
Kako bi uopće došao do implementacija pozitivnih promjena koje potiču zaposlenike na dodatan trud oko zahtjeva klijenta, menadžment prvo mora znati što to zaposlenici misle o radnoj atmosferi. Tek nakon evaluacije iskrenih odgovora menadžment može uvesti promjene i tako učvrstiti korporativnu kulturu organizacije.
Ispitajte kreću li se svi timovi u istom smjeru
Redovita ispitivanja mogu pomoći menadžmentu da ustvrdi koliko su zaposlenici usklađeni s vrijednostima i ciljevima organizacije. Ovo je pak ključno za dugoročni uspjeh jer pomaže osigurati da se svi timovi kreću u istom smjeru. Teoriju potkrepljuje i praksa pa podaci nedavnih istraživanja pokazuju da gotovo tri četvrtine zaposlenika koji se osjećaju usklađeno s ciljevima i vrijednostima svoje organizacije pokazuje višu razinu angažiranosti.
Ustrajte u provođenju ispitivanja
Ispitivanje organizacijske klime i angažiranosti zaposlenika ključni su alati za unapređenje poslovanja. Oni omogućuju razumijevanje potreba i percepcija zaposlenika, što je osnova za stvaranje pozitivnog i produktivnog radnog okruženja.
Redovita ispitivanja omogućuju prepoznavanje problema i nezadovoljstava u ranoj fazi, prije nego što postanu ozbiljni i naruše radnu atmosferu. Organizacija tako može proaktivno i kontinuirano prilagođavati svoje strategije i prakse kako bi osigurala zadovoljstvo zaposlenika i ostvarila svoje poslovne ciljeve.
Ako želite na vrijeme identificirati potencijalne prijetnje (ali i prilike) u organizacijskoj klimi svoje tvrtke, javite se našim stručnjacima za provođenje ispitivanja angažiranosti zaposlenika i povećajte njihovu motivaciju. Ne zaboravite da istraživanja jasno pokazuju da ova praksa donosi mjerljive koristi koje mogu značajno utjecati na poslovni uspjeh!