Novosti

Ispitano 50,000 zaposlenika: Najzadovoljniji su međuljudskim odnosima, a najmanje zadovoljni razvojnim prilikama

  • Erna Tomiša, Viša savjetnica za ljude i kulturu
  • 27. studenog 2024.
  • 5 min čitanja

Za neke od najvećih poslodavaca u Hrvatskoj proveli smo ispitivanje organizacijske klime i angažiranosti kojim smo obuhvatili 50,000 zaposlenika. Rezultati pokazuju da tvrtke koje razumiju i adresiraju ključne potrebe svojih zaposlenika ne samo da povećavaju njihovu angažiranost, već bilježe i mjerljiv povrat ulaganja.

Zaposlenici u Hrvatskoj uglavnom zadovoljni odnosima s kolegama i nadređenima

Rezultati ispitivanja organizacijske klime i angažiranosti provedenih tijekom ove godine za više poslodavaca u Hrvatskoj pokazali su da tvrtke koje provode kontinuirano ispitivanje nakon kojeg slijedi analiza i akcijski plan imaju 15% manje apsentizma (izostajanja s posla) i 20% manju fluktuaciju zaposlenika, a uz to imaju i povećanje produktivnosti za 10-15% te bilježe povećanje inovativnosti unutar odjela za čak 25%.

Isto ispitivanje pokazuje da zaposlenici traže radno okruženje koje im pruža osjećaj smisla, razvoj i sigurnost. Kao najvažniji prediktori angažiranosti pokazali su se: svrhovitost posla, mogućnost učenja i usavršavanja, dobrobit zaposlenika na radnom mjestu, inovacije, mogućnost unaprjeđenja te leadership kompetencije nadređene osobe.

Komunikacija, razvoj karijere i plaće su najlošije procijenjena područja

Najbolje procijenjeni aspekti rada su odnos s kolegama, vještine vođenja i odnos s nadređenom osobom, smisao i svrha posla te organizacija rada. Najslabije procijenjeni segmenti su komunikacija, razvoj karijere, plaća i nagrađivanje, dobrobit zaposlenika te učenje i usavršavanje. Ovi segmenti imaju najniže ocjene i njima zaposlenici uglavnom nisu zadovoljni.

Podatci prikupljeni ispitivanjem organizacijske klime i angažiranosti zaposlenika nisu samo brojke – oni pružaju duboki uvid u to kako zaposlenici doživljavaju svoje radno mjesto, što ih motivira i gdje leže ključne prilike za poboljšanje.

Hrvatska kultura rada snažno je usmjerena na međuljudske odnose što znači da zaposlenici poseban fokus pridaju podršci, timskom duhu te povezanosti s kolegama i nadređenima. Zato ne čudi da je najveće zadovoljstvo zabilježeno upravo u tim kategorijama. Komunikacija, razvoj karijere i plaće su najlošije procijenjena područja u kojima  postoji najveći prostor za poboljšanja, a upravo su ta područja često neadekvatno adresirana.

Ispitivanje klime i angažiranosti nema svrhu, ako nakon njega ne slijedi akcijski plan

Tvrtke koje provode i implementiraju follow-up aktivnosti nakon provedenih ispitivanja organizacijske klime i angažiranosti imaju u prosjeku 10% veće zadovoljstvo zaposlenika iz godine u godinu. Najbolje pomake imaju tvrtke koje redovito provode jednogodišnje cjelovito ispitivanje i kvartalna ili polugodišnja Pulse Check ispitivanja kojima ispituju jesu li ispravno adresirali ključne prioritete i jesu li na dobrom putu prema implementaciji poboljšanja.

Ispitivanje klime i angažiranosti nema svrhu, ako nakon njega ne slijedi akcijski plan. Follow up aktivnosti podrazumijevaju radionice za timove i radionice koje pomažu HR-u i menadžerima u predstavljanju rezultata zaposlenicima, a najčešće uključuju i savjetovanje menadžera kako bi mogli postaviti akcijske planove nastavno na rezultate klime i angažiranosti za svoj odjel. Obavezno je i praćenje implementacije takvih planova na kvartalnoj razini jer se jedino tako može održati fokus na pokretačima angažiranosti i zadovoljstva zaposlenika.

Mnogim liderima nedostaje strukturirana podrška u razvoju konkretnih leadership kompetencija

Odnos s nadređenima utječe na zadovoljstvo zaposlenika, a menadžeri su odgovorni za kreiranje timske atmosfere i postavljanje akcijskih planova za unaprjeđenje nastavno na rezultate ispitivanja angažiranosti. Stoga je preporuka HR struke da voditelji kontinuirano razvijaju svoje leadership kompetencije. Upravljanje sobom i drugima, empatičnost i vještine davanja konstruktivnog feedbacka samo su neke od kompetencija rukovoditelja koje mogu značajno utjecati na timsku atmosferu.

Iako se ove kompetencije često podrazumijevaju za voditeljske uloge, činjenica je da ih treba razvijati sustavno i uporno. Nije dovoljno da dobar menadžer bude stručnjak u svom području, već treba proći edukaciju poput SELECTIO Leadership Akademije koja će ga pripremiti na sve izazove upravljanja modernim timovima.

Zatražite demo sastanak

Projekti Poslodavac Partner i Equal Pay Champion podižu kvalitetu radnih mjesta diljem regije, a ispitivanje organizacijske klime i angažiranosti provodi se za tvrtke svih veličina, neovisno o industriji. Prilikom ispitivanja stavova i zadovoljstva zaposlenika koristi se provjerena i psihometrijski valjana metodologija usmjerena na procjenjivanje svih relevantnih aspekata rada i statističke analize koje pokazuju koji aspekti rada najbolje predviđaju angažiranost zaposlenika. Za to je moguće koristiti digitalno rješenje, ali zaposlenicima je omogućeno i popunjavanje upitnika u papir-olovka formatu.

Ako želite pogledati kako izgleda SELECTIO ispitivanje klime i angažiranosti, zatražite demo sastanak na kontakt@selectio.hr.

Novosti

Najnovije vijesti iz HR svijeta

Novosti

Je li utrka za srećom put u nezadovoljstvo?

  • 02. prosinca 2024.
  • 6 min čitanja

Novosti

Paradoks promaknuća: Kako najbolji zaposlenici postanu loši menadžeri?

  • 24. studenog 2024.
  • 6 min čitanja

Prijavite se na SELECTIO newsletter i ostanite na izvoru relevantnih vijesti iz HR svijeta!

Prijavite se