Novosti

Kako organizirati teambuilding koji odgovara HR ciljevima?

  • Petra Klasić, Specijalistica za procjenu i akviziciju talenata
  • 27. listopada 2024.
  • 7 min čitanja

U teoriji bi team building trebao biti korisno iskustvo koje služiti dodatnom povezivanju članova tima u organizaciji koje će rezultirati produktivnijom suradnjom u nadolazećim projektima. No, u praksi on može biti prilično stresan za jedan dio zaposlenika – pogotovo ako se planira za vrijeme vikenda ili slobodnog vremena. Ako HR nije prethodno ispitao potrebe zaposlenika i organizacije lako je moguće da dio zaposlenika neće biti zadovoljan i da se postavljeni ciljevi zapravo neće ostvariti.

Kada i kako organizirati teambuilding?

Osim što poslodavci trebaju uzeti u obzir da će zaposlenici radije sudjelovati u teambuilding aktivnostima kada se one odvijaju za vrijeme radnog vremena, trebaju pozornost obratiti i na sam izbor teambuilding aktivnosti.

Pred HR-om i menadžerima se uvijek nalazi velik broj aktivnosti, ali samo neke od njih zaista mogu pobuditi zajedništvo na zanimljiv i inovativan način te potaknuti zajedničko rješavanje problema.

Globalno najpoznatiji alat koji pomaže u povezivanju članova timova je Belbin model timskih uloga. U Hrvatsku je on došao nešto kasnije pa se tako tek unazad godinu dana može primijetiti sve češća primjena Belbina koji može poboljšati suradnju, komunikaciju i zajedničko rješavanje problema u timu.

Postavite ciljeve prije odabira teambuilding aktivnosti

Prije odabira teambuilding aktivnosti važno je postaviti jedan glavni cilj ili nekoliko sekundarnih. Koliko god ciljeva postavite, morate imati makar neku ideju o tome što zapravo želite postići. Je li cilj samo dobar provod ili je cilj nešto drugo? Belbin teambulding je primjerice kreiran kako bi pomogao u ostvarenju ova 4 cilja:

Razumijevanje timske uloge

Belbin metodologija pomaže u identifikaciji prirodnih uloga svakog člana tima. Ova saznanja omogućuju voditeljima timovima, ali i članovima da bolje razumiju kako se članovi tima nadopunjuju. To je važno za bolje usklađivanje timskih aktivnosti kako bi se na vrijeme ostvarili zadani zajednički ciljevi. Ovakav pristup smanjuje konfuziju te povećava učinkovitost.

Poboljšanje komunikacije

Jedan od glavnih izazova u timskom radu je učinkovita komunikacija. Zato Belbin upitnik pomaže identificirati različite stilove komunikacije članova tima. Oni tako mogu bolje razumjeti svoje kolege, ali i načine i metode komunikacije koje smatraju najučinkovitijima.

U timovima u kojima je razmjena informacija posložena i svima razumljiva, jača timska kohezija baš kao i interakcija i suradnja na projektima i svakodnevnim zadacima. Uz to se smanjuju prilike za nesporazume i šumove u komunikaciji.

Povećanje timske kohezije

Timska kohezija je ključna za uspjeh bilo kojeg tima i bilo kojeg projekta (vrijedi za sve industrije!). Belbin metodologija pomaže timu da prepozna i cijeni različite uloge i zaduženja. Kada članovi tima razumiju i cijene doprinose svojih kolega, jača timski duh i povjerenje, što rezultira snažnijom i kohezivnijom grupom.

Efikasno rješavanje konflikata

Koliko god da timovi rade na poboljšanju svoje komunikacije, nesporazumi i dalje ponekad mogu komplicirati timsku svakodnevicu. Konflikti su neizbježan dio timskog rada i s tim treba uvijek računati.

Srećom, razumijevanje različitih timskih uloga može pomoći u rješavanju konflikata. Belbin pomaže prepoznati uzroke konflikata, a istovremeno pruža alate za konstruktivno upravljanje neslaganjima. Također, upitnik pomaže timu da pronađe rješenja koja su prihvatljiva za sve strane, čime se smanjuje napetost i povećava produktivnost.

Zašto se za glavnu teambuilding aktivnost sve češće bira Belbin?

Belbin model timskih uloga® je alat koji se najviše koristi za razumijevanje i poboljšavanje timske dinamike. Ova metodologija identificira 9 različitih uloga koje članovi tima prirodno preuzimaju, kao što su primjerice Inovator, Evaluator, ili Koordinator. Uz korištenje Belbin alata moguće je bolje razumjeti snage i slabosti svakog člana tima te prepoznati kako njihove uloge utječu na učinkovitost tima.

Korištenje Belbin metodologije na teambuildingu omogućuje svim članovima tima da otkriju i zaista razumiju svoju prirodnu ulogu i snage. Kada članovi tima bolje upoznaju sebe i druge jača se suradnja i učinkovitost cijelog tima, poboljšava se komunikacija i razvija se timska kohezija.

Belbin upitnik tako osnažuje timove kroz nekoliko etapa, a glavni cilj je pronaći zajednički jezik u timu te maksimalno iskoristiti snage svakog člana i usmjeriti ih prema dugoročnim ciljevima.

Kako organizirati Belbin teambuilding?

Belbin team building uključuje zabavne i interaktivne metode koje mogu osnažiti tim, a integracija Belbin metodologije u teambuilding aktivnosti možete postići u nekoliko koraka:

  1. Ispunjavanje Belbin upitnika

Prvi korak u razumijevanju timskih uloga i preferencija je ispunjavanje Belbin upitnika. Ovaj upitnik pomaže u prepoznavanju preferiranih i nepreferiranih uloga svih članova unutar tima, istovremeno ističući njihove jake strane i područja za razvoj. Nakon ispunjavanja upitnika generira se detaljan izvještaj koji služi kao temelj za daljnje aktivnosti.

  1. Organiziranje radionice

Nakon što su svi članovi tima ispunili upitnik i na nakon generiranja izvještaja, slijedi organiziranje radionice na kojoj se detaljno obrađuju različite uloge u timu. Cilj radionice je ne samo praktično objasniti karakteristike svake uloge, već i naglasiti njihove specifičnosti te razlike koje mogu dovesti do nesporazuma ili konflikata u komunikaciji. Radionice su interaktivne i zabavne te uključuju kreativne timske zadatke u kojima svaka uloga dolazi do izražaja. Tako sudionici mogu kroz konkretne praktične zadatke naučiti bolje razumjeti sebe, ali i druge članove tima.

𝘧𝘰𝘵𝘰: 𝘚𝘌𝘓𝘌𝘊𝘛𝘐𝘖 𝘵𝘪𝘮 𝘯𝘢 𝘵𝘦𝘢𝘮𝘣𝘶𝘪𝘭𝘥𝘪𝘯𝘨𝘶 𝘶𝘻 𝘉𝘦𝘭𝘣𝘪𝘯 𝘮𝘦𝘵𝘰𝘥𝘰𝘭𝘰𝘨𝘪𝘫𝘶

U aktivnosti je uključena i kooperativna igra s tri različite vježbe koje uključuju kreativnost u pristupu i rješavanju problema. Jedan primjer takve igre je osmišljavanje strategije 'spašavanja rakete'. U  vrlo kratkom vremenu svi članovi tima trebaju slušati povratne informacije kako bi odlučili tko će i kako sudjelovati u spašavanju.

Kreativnost i suradnju tim može vježbati i kroz zadatak popunjavanja oblika na različitim pločama, bez da ih vide drugi članovi tima. Prilikom razmjene oblika, tim će shvatiti da će vježbu uspješno završiti jedino ako na prvo mjesto stave timski, a ne pojedinačne uspjehe. Posljednju je vježbu moguće uspješno izvesti jedino ako svi članovi tima „dišu kao jedan“. Zadatak podrazumijeva zajedničku kontrolu pribora za pisanje kako bi uspješno nacrtali zadane oblike.

  1. Primjena naučenog

Nakon završetka radionice članovi tima dobivaju bolji uvid u međusobne razlike, individualne preferencije i specifične karakteristike. Ova saznanja omogućuju voditeljima timova da prilikom dodjele zadataka ili organiziranja i planiranja budućih projekata odaberu najprikladnije uloge za svakog člana. Tako svaki član može raditi u ulozi koja mu je najprirodnija i u kojoj će najviše doprinijeti, što povećava produktivnost i zadovoljstvo unutar tima.

Ako želite iskoristiti prednosti Belbin metodologije kako biste bolje razumjeli i podržali kulturu i vrijednosti svoje organizacije, javite nam se!

Koja je razlika između teambuildinga i team bondinga?

Novosti

Najnovije vijesti iz HR svijeta

Novosti

Kako coaching pristup pomaže u leadershipu?

  • 18. prosinca 2024.
  • 6 min čitanja

Novosti

Kako bihevioralno testiranje može pomoći u izboru ili promjeni karijere?

  • 10. prosinca 2024.
  • 6 min čitanja

Prijavite se na SELECTIO newsletter i ostanite na izvoru relevantnih vijesti iz HR svijeta!

Prijavite se