Novosti

Što znače Direktive za jednake i transparentne plaće?

  • Dina Gruber, Voditeljica projekta regrutacije i selekcije
  • 23. studenog 2023.
  • 9 min čitanja

Svjetski ekonomski forum predviđa da će biti potrebno 136 godina da se ukloni razlika u plaćama između muškaraca i žena na globalnoj razini i najmanje 60 godina u Europskoj uniji. Unatoč ovim, prilično lošim izgledima, poslodavci diljem svijeta ipak reagiraju na sve glasnije pozive na jednakost plaća, među kojima je najglasniji poziv Europske unije u formi nove Direktive o transparentnosti plaća koju će svaka tvrtka u Hrvatskoj morati inkorporirati do 2026. godine.

Zbog čega su pokrenute Direktive za transparentnost i jednakost plaća?

Iako je načelo "jednaka plaća za jednak rad" sadržano u osnivačkim ugovorima Europske unije koji vrijede još od 1950-ih, žene koje obavljaju jednak posao ili posao jednake vrijednosti i dalje su manje plaćene od muškaraca. Diljem Europske unije žene obično imaju približno 13% manje bruto plaće po satu od muškaraca, što odražava skromno poboljšanje od 1% tijekom zadnjeg desetljeća.

Naravno, razlika u plaćama se ne odnosi na samo jedan faktor, ona uključuje širok raspon nejednakosti s kojima se žene susreću u pogledu mogućnosti zapošljavanja, napredovanja u karijeri i priznanja. Tri su glavna faktora nejednakosti:

Rad u podcijenjenim sektorima: Gotovo jedna četvrtina razlike u plaćama između žena i muškaraca može se pripisati nerazmjernoj zastupljenosti žena u visoko feminiziranim i podcijenjenim sektorima s nižim plaćama, kao što su zdravstvo, obrazovanje i njega.

Veći udio obaveza u kućanstvu i skrbi: Djelomično se razlika u plaćama može pripisati tome što žene u odnosu na muškarce preuzimaju 75% neplaćenih obaveza u kućanstvu, prvenstveno pod utjecajem društvenih očekivanja. Žene često prilagođavaju svoje profesionalne živote kako bi se prilagodile povećanim odgovornostima skrbi, što direktno utječe na razvoj karijere, na izostanak s radnog mjesta kao i na sklonost zaposlenju na pola radnog vremena.

Podzastupljenost u menadžmentu i nejednakost u plaćama za voditeljske pozicije: Položaj unutar korporativne hijerarhije izravno utječe na visinu plaće, a tek 10% izvršnih direktora u velikim tvrtkama su žene. Također, najznačajnija razlika u plaćama po satu u EU nalazi se na menadžerskim pozicijama, gdje žene zarađuju 23% manje od svojih muških kolega.

Direktiva o rodnoj ravnopravnosti na rukovodećim pozicijama

Obrazovna postignuća značajno utječu na razinu plaća, pri čemu je visoko obrazovanje u korelaciji s višim primanjima. Međutim, paradoks razlike u plaćama očit je u gotovo svim zemljama članicama EU-a: žene obično imaju višu razinu obrazovanja od muškaraca, no i dalje su nedovoljno zastupljene na bolje plaćenim izvršnim funkcijama, uključujući imenovanja u Upravama i izvršnim odborima. Kad uzmemo u obzir broj visokokvalificiranih žena, ne možemo ne postaviti pitanje - koji je najbolji način motiviranja tvrtki da probiju stakleni strop i da naprave korak ka većoj rodnoj ravnopravnosti na rukovodećim pozicijama. 

Kako bi odgovorila na to pitanje, 2022. godine Europska unija je donijela Direktivu o rodnoj ravnopravnosti na rukovodećim pozicijama koja zahtijeva da tvrtke koje kotiraju na burzama u EU osiguraju da podzastupljeni rod - obično žene - imaju najmanje 40% imenovanja u nadzornim odborima ili barem prosječno 33% svih pozicija u nadzornim ili izvršnim odborima. Cilj je uspostaviti transparentne procese zapošljavanja unutar tvrtki, osiguravajući da, u slučaju da kandidati imaju potpuno jednake kvalifikacije za radno mjesto, prednost ipak treba dati kandidatu manje zastupljenog roda.

Provedba nove Direktive o rodnoj ravnopravnosti na rukovodećim pozicijama prepuštena je zemljama članicama EU koje do lipnja 2026. godine moraju ugraditi ciljeve u svoje nacionalne zakone i odrediti kazne za nepoštivanje. Nadalje, tvrtke koje neće postizati cilj postavljen u ovoj Direktivi morat će dostaviti izvješće s pojedinostima razloga i navesti akcijski plan za smanjivanje rodne neravnopravnosti na rukovodećim pozicijama.

Direktiva o transparentnosti plaća

Na nacionalnoj razini, uspjeh kvota za ravnopravniju zastu pljenost žena na rukovodećim pozicijama uvelike ovisi o kulturi radnog mjesta, ali i nejednakostima u samom državnom sustavu. Zato, kvote same po sebi neće donijeti puno promjena u nefleksibilnim sustavima. Kako bi utjecala i na same sustave, EU je pokrenula i dodatnu regulativu za borbu protiv nejednakosti u plaćama. Nova Direktiva o transparentnosti plaća prvi je korak prema ravnopravnosti. Kao što je rekla Ursula von der Leyen kada je stupila na dužnost predsjednice Europske komisije: "Jednak rad zaslužuje jednaku plaću, a za jednaku plaću potrebna je transparentnost." Dakle, svaki zaposlenik i zaposlenica moraju znati odnosi li se poslodavac prema njima pošteno i ravnopravno kako bi znali poduzeti potrebne akcije da dobiju plaću i priliku koju zaslužuju.

Europski parlament usvojio je Direktivu o transparentnosti plaća u travnju 2023., a u njoj su navedene konkretne mjere usmjerene na smanjenje diskriminacije u plaćama, ali i promicanje jednakosti na radnom mjestu kroz veću transparentnost plaća.

Što će svaka tvrtka u Hrvatskoj morati napraviti do 2026 godine?

Osim što u ugovorima više neće smjeti stajati klauzula o tajnosti plaća koja zaposlenicima onemogućava da otvoreno razgovaraju o primanjima, tvrtke će nakon 7. lipnja 2026. godine imati i niz drugih obaveza: 

  • Definirati i objaviti razine ili raspone plaća prije intervjua s kandidatom. Važna promjena je i što će poslodavcima biti zabranjeno raspitivati ​​se o prethodnim primanjima kandidata.
  • Dati zaposlenicima, na zahtjev, pisane informacije o njihovim osobnim razinama plaća kao i podatke o prosječnoj plaći kategoriziranoj prema rodu za zaposlenike koji rade isti posao ili posao jednake vrijednosti (poslodavci s manje od 50 zaposlenika mogu imati pravo na izuzeće). 
  • Omogućiti zaposlenicima informacije o kriterijima koji se koriste u određivanju razina plaća i napredovanju plaća. 
  • Objaviti izvješće o razlikama u plaćama između muškaraca i žena (primjenjivo na organizacije s više od 100 zaposlenika, međutim, vrijeme provedbe bit će ovisno o broju zaposlenika). 
  • Ako izvješće otkrije razliku u plaćama veću od 5% koja se ne može opravdati objektivnim, rodno neutralnim kriterijima, od tvrtki će se tražiti da poduzmu mjere u obliku zajedničke procjene plaća u suradnji s predstavnicima radnika.
  • U slučajevima kada su radnici podnijeli tužbu za diskriminaciju u plaćama, tvrtka će biti ta koja će morati prikupiti dokaze i pokazati suprotno, a ako je sud utvrdio da je zaista došlo do povrede prava na jednaku plaću, poslodavac će biti dužan platiti odštetu. 

Kako se pripremiti za nadolazeće promjene?

U pripremi za donošenje Direktive o transparentnosti plaća, poslodavci mogu usvojiti različite mjere kako bi osigurali poštivanje Direktive i kako bi promicali jednakost plaća unutar svojih organizacija. Ovo su samo neki koraka koje svaka tvrtka može poduzeti kako bi se pripremila na vrijeme: 

  • kreiranje akcijskog plana za smanjivanje razlike u plaćama
  • provođenje edukacija o nesvjesnoj pristranosti za menadžere i HR tim
  • revidiranje politike koje se odnosi na raznolikost i uključenost
  • ažuriranje procesa zapošljavanja i selekcije
  • revidiranje cjelokupnog paketa naknada za zaposlenike
  • izrada politike za rješavanje pritužbi i zabrinutosti zaposlenika u pogledu razlika u plaćamauUspostavljanje odgovarajućih sustava koji omogućuju lak pristup informacijama o plaćama
  • uspostavljanje procesa za izvještavanje o razlikama u plaćama

Dobra vijest za poslodavce koji već aktivno rade na smanjenju razlike u plaćama je da mogu iskoristiti tu prednost prijavom za certifikat Equal Pay Champion. Ovaj certifikat predstavlja prvi korak prema ravnopravnim plaćama u Hrvatskoj, a neke tvrtke su već preuzele certifikat i tako postale predvodnice na putu prema ravnopravnosti. 

Povrh toga, tvrtke mogu odlučiti svoje zaposlenice uključiti u mentorship programe koji osnažuju žene i nude priliku za networking i razvoj leadership kompetencija. Takve su kompetencije nužne za napredovanje u karijeri pa tvrtke ženama sudjelovanjem u programima poput Equal Play Mentorshipa zapravo nude odskočnu dasku za preuzimanje viših pozicija. 

Pogledajte tko su nositelji Equal Pay Champion certifikata u 2023. godini.

Jednakost plaća: Prva stepenica prema raznolikosti, ravnopravnosti i uključivosti

Novosti

Najnovije vijesti iz HR svijeta

Novosti

Kako coaching pristup pomaže u leadershipu?

  • 18. prosinca 2024.
  • 6 min čitanja

Novosti

Kako bihevioralno testiranje može pomoći u izboru ili promjeni karijere?

  • 10. prosinca 2024.
  • 6 min čitanja

Prijavite se na SELECTIO newsletter i ostanite na izvoru relevantnih vijesti iz HR svijeta!

Prijavite se