Novosti

5 najčešćih pogrešaka u organizaciji teambuildinga

  • Petra Klasić, Assessment and Talent Acquisition Specialist
  • 04. veljače 2025.
  • 7 min čitanja

Teambuilding je sjajna prilika da tim učvrsti međusobne odnose, poboljša komunikaciju i razvije povjerenje. No kako bi teambuilding bio više od obične zabave, važno je pažljivo osmisliti aktivnosti i postaviti jasne HR ciljeve. U nastavku donosimo pet najčešćih pogrešaka na koje treba obratiti pažnju prilikom organizacije teambuildinga.  

1. Svrha teambuildinga nije definirana

Ponekad tvrtke prije organizacije teambuildinga nemaju jasno definiran glavni cilj teambuildinga. Tvrtke ne mogu uspješno planirati aktivnosti koje će odgovarati na aktualne izazove ako nisu sigurne bi li fokus teambuildinga trebao biti na jačanju timske komunikacije, na rješavanju konflikata koji su se možda pojavili u timu ili pak na nečemu trećem. Fokus teambuildinga bi mogao biti i na poboljšanju povjerenja među članovima tima koji različito reagiraju na stres ili poticanje inovativnosti. Kada cilj nije jasno definiran, odabrati aktivnosti koje će timu donijeti stvarnu vrijednost može biti izazovno.  

Stoga bi tvrtke prije nego što krenu s organizacijom, trebale osvijestiti postojanje različitih HR ciljeva teambuildinga. Nakon toga tvrtke mogu definirati koji cilj odgovara potrebama njihovih timova. Zatim prema stvarnim potrebama tima mogu planirati teambuilding aktivnosti. Ako je cilj teambuildinga potaknuti i poboljšati komunikaciju u timu, primjer dobrog teambuildinga bi mogle biti aktivnosti koje zahtijevaju razmjenu ideja i suradnju.  

2. Članovi tima nemaju nikakve odgovornosti 

Brojna su istraživanja pokazala da zaposlenici cijene raznolikost i uključivost ne samo na razini svog tima, već i na razini organizacije u kojoj rade. Tri trećine njih sklono je potražiti novo radno mjesto ako inicijative za raznolikost i uključivost nedostaju u njihovom poslovnom okruženju. Dakle, zaposlenici žele uključiva radna okruženja u kojima se osjećaju podržano i angažirano. Osim toga, hoće li tražiti novo radno mjesto ovisi i o kompetencijama njihovih menadžera. Istraživanja pokazuju da zaposlenici razmišljaju o promjeni radnog mjesta ako imaju voditelje koji ih ne motiviraju. Zato su moderni voditelji usmjereni na razvoj transformacijskog stila vođenja koji podrazumijeva podršku i osnaživanje timova prema dugoročnim ciljevima. Transformacijski voditelji znaju kako u svojim timovima potaknuti samostalnost, odgovornost i kreativnost 

Jedna od najčešćih pogrešaka prilikom organizacije teambuildinga događa se kada zaposlenici nisu uopće ili nisu ravnomjerno uključeni u organizaciju. Kada obaveze povezane s organizacijom teambuildinga nisu ravnomjerno raspoređene među članovima, jedan se dio tima može osjećati isključeno, a drugi dio preopterećeno.  

Kako bi potaknule osjećaj odgovornosti, ali i suradnju tima, tvrtke mogu uključiti sve članove u organizaciju teambuildinga. Dobra metoda je članovima tima podijeliti zadatke poput vođenja aktivnosti, logistike ili motiviranja ostalih članova. Ova praksa ne samo da jača odgovornost, već stvara osjećaj zajedništva i angažiranosti. Korisno je i dopustiti da svaki član predloži aktivnost koja mu je važna ili se pobrine za dio organizacije koji mu prirodno leži. Uključivanje zaposlenika može poboljšati zadovoljstvo i povećati angažman članova tima. Kako bi utvrdile kakvi tipovi zadataka najbolje odgovaraju kojem članu tima, tvrtke se okreću teambuildingu koji se temelji na Belbin modelu timskih uloga®. Ova metodologija na interaktivan način pomaže timu prepoznati individualne snage i uskladiti različite pristupe radu. Na taj način članovi tima mogu raditi ono što im prirodno leži i zajedničkim snagama postizati izvrsne rezultate u budućim projektima.  

3. Menadžeri ne potiču otvorenu komunikaciju 

Ispitivanje organizacijske klime i angažiranosti provedeno na 50,000 ispitanika u Hrvatskoj pokazalo je da zaposlenici komunikaciju smatraju jednim od najslabijih aspekata svog rada. Osim toga, komunikacijske vještine ključne su za uspješne voditelje koji upravljaju modernim timovima i potiču pozitivne promjene.  

Zato tvrtke mogu iskoristiti teambuilding kao priliku za poboljšanje i unaprjeđenje timske komunikacije, iako se komunikacijski stilovi potencijalno razlikuju među članovima tima. Teambuilding je odlična aktivnost na kojoj svi članovi tima mogu izraziti svoja mišljenja i osjećaje u sigurnom okruženju. Zato je dobro da menadžeri tijekom organizacije, ali i na samom teambuildingu potaknu otvorenu komunikaciju prožetu međusobnim prihvaćanjem. Kada menadžeri svakom članu daju priliku da istakne što mu je važno, raste osjećaj uvažavanja u timu, a pri tome svi imaju osjećaj da se njihovo mišljenje cijeni.  

Nakon organizacije teambuildinga, ali i po završetku svih aktivnosti, korisno je predvidjeti vrijeme za refleksiju. Tako tim može analizirati što je na teambuildingu naučeno, što bi bilo korisno primijeniti u svakodnevnom radu, a što bi se moglo drugi put napraviti bolje i drugačije.  

4. Organizacija zahtijeva previše vremena 

Iako je poželjno uključiti članove tima u organizaciju, planiranje i provedba teambuilding aktivnosti bi trebali poštivati vrijeme zaposlenika. Balans privatnog i poslovnog je visoko na ljestvici prioriteta zaposlenih neovisno o generaciji kojoj pripadaju. Stoga je dobro uskladiti očekivanja svih uključenih strana i pobrinuti se da nitko ne preuzme prevelik dio obaveza i zaduženja.  

Kada u timu izostane konkretna podrška, neki se članovi mogu osjećati preplavljeno obavezama organizacije koje nisu dio njihovih uobičajenih zadataka. Zato je dobro osigurati podršku HR odjela, ali i članove tima osvijestiti da brinu jedni o drugima.  

5. Nije predviđeno dovoljno vremena za neformalno povezivanje 

Prednosti teambuildinga nisu samo u planiranim i strukturiranim aktivnostima. Do ključnih trenutaka povezivanja članova često dolazi neformalno i spontano. Stoga tijekom organizacije treba planirati dovoljno vremena za zajedničke opuštene trenutke poput ručka, pauze za kavu ili neformalnog večernjeg druženja. To su prilike za izgradnju najdubljih odnosa među članovima tima.  

Tako se tim dugoročno razvija, a raste i međusobno razumijevanje i prihvaćanje što samo može osnažiti timsku atmosferu. Većem osjećaju pripadnosti i timskoj empatiji može doprijeti i opušteno poticanje članova tima da dijele svoje hobije, interese i priče koje se ne odnose nužno na poslovne obaveze.  

Belbin Teambuilding je dobra metoda za jačanje timske kohezije  

Teambuilding je mnogo više od organizacije zabavnih aktivnosti – to je prilika za stvaranje čvršćih temelja tima. Jasno definirani ciljevi, otvorena komunikacija, povjerenje i prostor za neformalno povezivanje čine razliku između običnog okupljanja i prilike za rast i razvoj tima. 

Belbin metodologija je dobra podloga za organizaciju takvog teambuildinga koji će poduprijeti ciljeve tima, poboljšati timsku komunikaciju i koheziju i pomoći u rješavanju konflikata. Zabavne i angažirajuće aktivnosti na kojim se temelji Belbin Teambuilding omogućuju timu da prepozna vlastite potencijale i osvijesti jedinstveni doprinos svakog člana. Kada se kroz igru na Belbin Teambuildingu prepoznaju snage i uloge unutar tima, jača osjećaj zajedničkog uspjeha. 

Ako teambuilding vidite kao priliku za osnaživanje temelja vašeg tima, javite nam se! 

6 prijedloga za teambuilding koji će osnažiti timove

Kako teambuilding može pomoći u raspodjeli zadataka među članovima tima?

Kako organizirati teambuilding koji odgovara HR ciljevima?

Koja je razlika između teambuildinga i teambondinga?

Novosti

Najnovije vijesti iz HR svijeta

Prijavite se na SELECTIO newsletter i ostanite na izvoru relevantnih vijesti iz HR svijeta!

Prijavite se