Novosti

5 savjeta za izgradnju psihološke sigurnosti u timu

  • Lada Šteher, Asistentica u assessment centru SELECTIO Grupe
  • 30. rujna 2024.
  • 7 min čitanja

Tajni sastojak visoko efikasnog tima: Što je Google otkrio o uspješnim timovima?

Zbog čega su neki timovi visoko efikasni, dok drugi nisu? Na to je pitanje Google pokušao odgovoriti kada je 2012. započeo veliko istraživanje u potrazi za tajnom visoke timske efektivnosti. Rezultati su otkrili jedan ključni faktor koji često ostaje zanemaren — psihološku sigurnost.

Projekt Aristotle: Što osigurava uspjeh?

U sklopu projekta Aristotle, stručnjaci su analizirali više od 180 timova unutar Google organizacije s ukupno 250 zaposlenika. Proveli su brojne intervjue i ispitivanja u razdoblju od dvije godine i pokušali pronaći obrasce i čimbenike koji utječu na uspješnost timova.

Prva hipoteza bila je jednostavna: ako se članovi tima međusobno slažu, to bi trebalo poboljšati radnu atmosferu i timski učinak. Iako prijateljstvo na poslu nosi brojne benefite, istraživači su uvidjeli da ono nije dovoljno za uspjeh. Uspjeh ne ovisi isključivo ni o ekspertizi zaposlenika jer čak ni timovi s vrhunskim stručnjacima nisu uvijek ostvarivali najbolje rezultate.

Zato su se stručnjaci okrenuli načinu na koji članovi tima komuniciraju i identificirali su 4 ključna faktora koja kreiraju uspješan tim, uz ključ uspjeha koji leži u psihološkoj sigurnosti. Otkrili su da su od 180 timova, oni s jakim osjećajem psihološke sigurnosti, poticali okruženje u kojem su se članovi osjećali ugodno prilikom otvorenog izražavanja svojih misli i ideja, što je dovelo do produktivnijih rasprava i inovativnih rješenja.

Što je timska psihološka sigurnost?

Psihološka sigurnost definira se kao osjećaj sigurnosti unutar tima i zajedničko uvjerenje članova tima da je u redu riskirati, izraziti svoje ideje, stavove i nesigurnosti, pitati što ih zanima i priznati pogreške – sve bez straha od negativnih posljedica. Tim je u timskoj psihološkoj sigurnosti vrlo važan.

Psihološka sigurnost dovodi do angažiranih i motiviranih zaposlenika, manje fluktuacije i boljih dugoročnih rezultata cjelokupne organizacije.

5 koraka do psihološke sigurnosti

Oblikovanje radne okoline u kojoj članovi tima osjećaju psihološku sigurnost je proces za koji je potrebno vrijeme. Jedan od korisnih alata koji može pomoći u izgradnji psihološke sigurnosti je Belbin metodologija. U nastavku pročitajte 5 savjeta kako izgraditi psihološku sigurnost na temelju globalno priznate Belbin metode za izgradnju efikasnih timova.

Razumijevanje i prihvaćanje različitih stilova rada

Svaki član tima dolazi s jedinstvenim skupom vještina, osobina i načina razmišljanja. Kako bi razumjeli kako najbolje pristupiti drugim članovima tima i s njima uspješno surađivati, zaposlenici moraju naučiti prepoznati kako njihovi kolege komuniciraju, uče, međusobno se povezuju i doprinose timu. Belbin individualni izvještaji odlična su polazna točka jer da nude sažetak preferencija stilova rada svakog člana tima kao i gdje se sve članovi tima uklapaju. Prepoznavanjem i razumijevanjem karakteristika 9 Belbin uloga, članovi tima mogu bolje razumjeti jedni druge i shvatiti zašto neki članovi preferiraju određene zadatke ili pristupe problemima, primjerice:

Plant voli generirati nove ideje, ali može zaboraviti na praktične detalje,

Shaper energizira i usmjerava prema postizanju ciljeva, ali može djelovati netaktično,

Tamworker se fokusira na odnose unutar tima, ali ponekad izbjegava konflikte kako bi zadržao harmoniju.

Kada tim prepozna vrijednost različitih pristupa, stvara se atmosfera u kojoj se različiti načini razmišljanja podržavaju i nadopunjuju. Različiti stilovi rada i razmišljanja postaju prednosti, a ne izvori sukoba. Tako timske različitosti vode prema boljoj suradnji, inovacijama i uspješnom postizanju ciljeva.

Prihvaćanje (i poticanje) grešaka

Iako se „ljudi smo, griješimo“ fraza sve češće čuje u hodnicima tvrtki i dalje su brojni zaposlenici prilično uzrujani kada pogriješe. Povrh toga se sve češće kreira kultura okrivljavanja ili kultura u kojoj se pogreške guraju pod tepih.

Kada prihvate različite stilove rada, zaposlenici prihvaćaju i vlastite slabosti. Kroz Belbin je moguće identificirati slabosti koje su ujedno i druga strana medalje njihovih jakih strana. Ovaj pristup omogućuje prostor za feedback i otvorenu komunikaciju.

Poticanje otvorene komunikacije

Članovi tima se ohrabruju da otvoreno razgovaraju o svojim snagama, slabostima i načinima na koje najbolje mogu doprinijeti timu. Umjesto da osjećaju pritisak da budu „sveznalice”, članovi tima su slobodni priznati svoje izazove i tražiti načine poboljšanja vještina, što smanjuje stres i potiče kontinuirani razvoj i inovacije.

Monitor Evaluator primjerice može slobodno izraziti svoju rezerviranost prema određenoj ideji bez straha da će ga tim smatrati previše kritičnim. Naime, ostali članovi razumiju da njegova uloga u timu zahtijeva analitičnost i razborito razmišljanje. Na ovaj način svaki član osjeća da može doprinijeti bez straha od negativnih reakcija.

Promoviranje iskrenog i konstruktivnog feedbacka

Lideri trebaju usvojiti „leading by example“ pristup, pokazati ranjivost i prihvatiti povratne informacije koje iznosi njihov tim. Davanje feedbacka treba biti direktno, ali asertivno, uvažavajući emocije jedne i druge strane. Najbolje funkcionira promišljen i neposredan feedback. S obzirom na to da Belbin funkcionira kao 360 alat, isključuju se pretjerano pozitivni i pretjerano negativni odgovori te se identificiraju potencijalna područja za razvoj zajedno s praktičnim savjetima.

Raspodjela zadataka i odgovornosti prema ulogama

Jedan od čestih uzroka nesigurnosti u timu je neadekvatna raspodjela zadataka i odgovornosti. Kada članovi tima nisu sigurni što se od njih očekuje, može se pojaviti osjećaj nesigurnosti. Također, ako zadaci nisu raspoređeni u skladu s preferencijama i sposobnostima zaposlenika, može doći do pada motivacije. Stoga Belbin pomaže u raspodjeli zadataka i odgovornosti na temelju prirodnih sklonosti i snaga svakog člana tima, čime se poboljšava učinkovitost i zadovoljstvo u radu.

Tako zadaci koji zahtijevaju preciznost i pažnju prema detaljima mogu biti povjereni Completer Finisheru, dok se generiranje novih ideja može prepustiti Plantu. Jasna podjela odgovornosti smanjuje anksioznost, jer se svaki član tima osjeća sigurnim u svoje zadatke i zna da će biti podržan u svom radu.

Bliži nam se Svjetski dan mentalnog zdravlja pa je to možda dobra prilika da prepoznate benefite za izgradnju psihološke sigurnosti na temelju Belbin metodologije. Ako želite saznati koje su timske uloge zastupljene u vašem timu i kako uz custom-made pristup izgraditi psihološku sigurnost, javite nam se!

Novosti

Najnovije vijesti iz HR svijeta

Novosti

Kako coaching pristup pomaže u leadershipu?

  • 18. prosinca 2024.
  • 6 min čitanja

Novosti

Kako bihevioralno testiranje može pomoći u izboru ili promjeni karijere?

  • 10. prosinca 2024.
  • 6 min čitanja

Prijavite se na SELECTIO newsletter i ostanite na izvoru relevantnih vijesti iz HR svijeta!

Prijavite se