Novosti

Equal Play: Kako razbiti stakleni strop i uvesti jednaka pravila igre

  • Martina Udovičić, voditeljica odjela za organizacijski razvoj i savjetovanje
  • 11. studenog 2024.
  • 9 min čitanja

Svijet je odavno prestao biti samo muško igralište. No, iako žene u karijeri sve češće zauzimaju značajne pozicije, čini se kao da su pravila igre poslovnog svijeta i dalje često nepravedno osmišljena. Žene su na tržištu rada suočene s jedinstvenim izazovima – od nejednake plaće do predrasuda prema njihovoj sposobnosti da preuzmu rukovodeće uloge. Kako bi žene zaista dobile jednake prilike kao i muškarci, važno je promijeniti tu dinamiku nejednakosti i predrasuda. Dio strategije za probijanje staklenog stropa trebaju biti i programi za osnaživanje žena kroz konkretne prilike za razvoj vještina, networking i jačanje samopouzdanja žena. 

Pravila igre i cijena ulaznice

U Hrvatskoj žene još uvijek u prosjeku zarađuju 11,2% manje od svojih muških kolega na istim pozicijama, dok je na razini EU-a taj prosjek 13%. Iako je ova razlika problem, pitanje jednakosti na radnom mjestu je puno složenije i ne obuhvaća samo statistike o razlikama u plaćama.

Europa i Hrvatska imaju mnogo visokokvalificiranih žena (čak 60%) no one su i dalje nedovoljno zastupljene na bolje plaćenim izvršnim funkcijama. Štoviše, mnoge žene u vodećim pozicijama ostaju na začelju kad je riječ o plaćama i prilici za napredovanje. Manje od 8% izvršnih direktora u velikim organizacijama su žene. Jednom kad i uspiju napredovati do menadžerskih pozicija, žene na njima zarađuju 23% manje od svojih muških kolega menadžera. SELECTIO indeks žena pokazuje da je žena na vodećim pozicijama i dalje nesrazmjerno manje.

Kako bi smanjile ove nejednakosti, države članice će do lipnja 2026. u svoje zakonodavstvo morati implementirati ciljeve EU Direktive o transparentnosti plaća i Direktive o rodnoj ravnopravnosti na rukovodećim pozicijama. Za mnoge organizacije ovo znači kraj staklenog stropa i početak stvarne rodne ravnopravnosti, ali i otkivanje potrebe za promjenama u kulturi rada.

Zašto žene napuštaju rukovodeće pozicije?

Neki od glavnih preduvjeta za postizanje ravnopravnosti rodova i jednakosti plaća su jednakost prilika za zapošljavanje, napredovanje, nagrađivanje i generalno – prilika za uspjeh. Uz to što poslodavci trebaju ženama osigurati jednake prilike za profesionalni rast, kako bi ih osnažili i pomogli im da karijerno rastu, trebaju se pobrinuti i da imaju dovoljno prilika za mentorstvo, networking i jačanje leadership kompetencija.

Međutim, čini se da žene napuštaju vodeće pozicije unatoč brojnim inicijativama i prilikama koje već sada nude brojni poslodavci. Zašto je to tako? Razlozi su raznoliki i složeni – od ograničene fleksibilnosti radnih mjesta, manjka podrške za balans privatnog i poslovnog života do učestalijeg propitkivanja njihovih poslovnih prijedloga. Žene se suočavaju s dvostrukim opterećenjem i očekivanjima – moraju biti sjajne liderice, ali istovremeno paziti da ih se "ne doživljava previše ambicioznima".

Stakleni stropovi, dvostruki standardi i nesvjesne predrasude – žene u poslovnom svijetu svakodnevno manevriraju kroz poligon prepreka. Uz sve te profesionalne izazove, žene nerijetko preuzimaju i veći dio obaveza u kući – čak 75% neplaćenog rada obavljaju upravo žene​. Ova stvarnost se često ne primjećuje na radnom mjestu, ali itekako utječe na to kako žene pristupaju svojim karijerama. Zbog toga je fleksibilnost radnog vremena jedan od glavnih faktora koji žene uzimaju u obzir prilikom izbora poslodavca​.

Također, žene u menadžmentu često ulažu više vremena u izgradnju odnosa i razvoj ljudi, što je ključno za uspjeh svake organizacije. Ova se ženska karakteristika često zanemaruje i previdi kod ocjenjivanja njihovih rezultata. Zbog ovih razloga žene mnogo češće nego muškarci napuštaju voditeljske pozicije kada osjete da im organizacija ne nudi podržavajuće okruženje.

Kroz mentorstvo prema jednakim prilikama

Mentorstvo za žene često je ključna prekretnica u karijeri. Istraživanja ukazuju da je čak 54% žena na vodećim pozicijama imalo mentora koji ih je podržao u razvoju. Zato je važno ulagati u programe koji nastoji izjednačiti 'pravila igre' kroz izjednačavanje prilika.

Equal Play Mentorship program najnoviji je program SELECTIO grupe koji kombinira mentorski rad, specifične edukacije i prilike za networking kako bi pomogao ženama da iskoriste svoj puni potencijal. Equal Play Mentorship uključuje prilagođeni program u trajanju od 12 mjeseci u kojem HR stručnjaci spajaju komplementarne mentore s mentoranticama iz različitih organizacija kako bi se žene kroz facilitirani mentoring osnažile za vodeće uloge.

SELECTIO program za osnaživanje žena

Iako je samostalan pronalazak mentora jedan od načina profesionalnog razvoja, često se pod utjecajem privatnih i poslovnih obaveza suradnja između mentorice i mentorantice razvodni i prorijedi. Zato je dobro uključivanjem u strukturirani i vođeni mentorship program osigurati da se suradnja između mentora i mentorantica odvija planski i neprekidno.

Program kreće s 360 procjenom i assessment centrom koji, uz pomoć specifičnih upitnika, intervjua i grupnih zadataka, omogućavaju procjenu leadership kompetencija mentorantica. Potom slijedi povezivanje mentora i mentorantica iz različitih organizacija kroz facilitirani mentoring. Ogranizacije prijavljuju jednog mentora i jednu mentoranticu, a potom se oni spajaju s mentorima i mentoranticama iz drugih organizacija u komplementarne mentorske parove. Ovaj pristup pruža polaznicama priliku da budu izložene novim pristupima i perspektivama te da tako razvijaju svoje vještine u jedinstvenom, podržavajućem okruženju. Mentorski se susreti odvijaju kroz period od 12 mjeseci.

Mentorantice su kroz program podržane i bite-size edukacijama koje targetiraju uočen prostor za napredak u kompetencijama vođenja, dok su mentori podržani u razvoju vještina mentoriranja i coachinga. Dio programa su i drugi elementi koji podižu učinkovitost programa u osnaživanju žena poput Belbin teambuildinga i networking evenata. Na teambuildingu koji se planira uz pomoć Belbin metodologije sudjeluju svi prijavljeni, a cilj je podržati motivaciju, dinamiku mentoring susreta i poticati networking

Program kulminira svečanom dodjelom priznanja mentoranticama i njihovim mentorima. Dodjeljuje im se prava poslovna 'zlatna medalja' jer su se hrabro borili sa svladavanjem prepreka na ženskom usponu prema uspjehu kroz izgradnju asertivnosti i učinkovite komunikacije te upravljanje razvojem.

Nova pravila igre

S približavanjem roka EU Direktive o transparentnosti plaća, tvrtke će biti prisiljene poduzeti potrebne korake prema smanjenju razlike u plaćama. Direktiva uvodi toleriranu razliku u plaćama do 5% pa će tako poslodavci s više od 250 zaposlenika morati svake godine javno izvještavati o razlici u plaćama​. Lideri u smanjivanju razlike u plaćama već imaju certifikat Equal Pay Champion.

Equal Play Mentorship program ide korak dalje – uz mentorstvo i razvojne programe, program se usmjerava na edukaciju organizacija kako bi se približile standardima rodne ravnopravnosti i aktivno radile na uklanjanju prepreka za žene na rukovodećim pozicijama.

Ovaj program mentorstva omogućava ženama ne samo da „savladaju igru“, već i da promijene njena pravila. Kroz suradnju s mentorima, razvoj vještina vođenja i samopouzdanja, te međusobnu podršku, žene u ovom programu preuzimaju odgovornost za svoj profesionalni razvoj i potiču organizacije da ih podrže na tom putu. A s obzirom na to da nove generacije sve više traže radnu okolinu koja njeguje raznolikost i uključivost, tvrtke koje uspješno primijene ove principe sigurno ostaju korak ispred konkurencije​ kao poželjni poslodavci.

Inicijativa za jednakost

Equal Play Mentorship nije samo šansa za osobni napredak, već i poziv tvrtkama da se pridruže ovoj inicijativi za jednakost i da svojim DEI i GSE inicijativama omoguće svojim zaposlenicama da zasjaju uz pomoć mentora. To je ulaganje koje se vraća kroz poboljšane vještine, osnažene radne timove i jaču lojalnost.

Kroz ovakve mentorske programe žene na tržištu rada dobivaju priliku iskoristiti svoj puni potencijal – da rastu, vode i redefiniraju poslovni svijet po svojim pravilima kako bi svi imali jednaku priliku za uspjeh.

Osim individualnog rada na sebi, Equal Play Mentorship nudi sustavnu pomoć za premošćivanje barijera kroz mentorstvo koje spaja žene s iskusnim mentorima i mentoricama. Program potiče žene na povezivanje i stvaranje mreža podrške – što je često ključni čimbenik za daljnji profesionalni rast.

Zato ovakav program donosi svjež pristup i otvoreno priznanje da tržište rada nije ravno sportsko igralište. Umjesto da zanemari neravnine na terenu, program ih koristi kao odskočnu dasku za unapređenje profesionalnih vještina žena. Ako želite biti dio ovog jedinstvenog programa za osnaživanje žena i u svojoj organizaciji poticati jednake prilike javite nam se.

Pogledajte tko su nositelji Equal Pay Champion certifikata u 2023. godini.

Što znače Direktive za jednake i transparentne plaće?

Novosti

Najnovije vijesti iz HR svijeta

Novosti

10 kompetencija modernih lidera koji transformiraju budućnost

  • 22. siječnja 2025.
  • 9 min čitanja

Novosti

HR trend za 2025. godinu: AI alati u regrutacijskom procesu

  • 22. siječnja 2025.
  • 6 min čitanja

Prijavite se na SELECTIO newsletter i ostanite na izvoru relevantnih vijesti iz HR svijeta!

Prijavite se