Poznato je da psihologijsko testiranje organizacije koriste prilikom zapošljavanja kandidata koji se dobro uklapaju u organizacijsku kulturu no manje je poznato da se isti alat koristi i za razvoj ključnih kompetencija zaposlenika. U nastavku otkrijte što su kompetencije, a što ličnosti i zašto ih se procjenjuje u sklopu psihologijskog testiranja.
Što su kompetencije?
Kompetencije predstavljaju kombinaciju znanja, vještina i stavova koji su potrebni za učinkovito obavljanje radnih zadataka. One nisu statične, već se razvijaju kroz obrazovanje i profesionalno iskustvo. Grade se, stječu i oblikuju pa su zaslužne za profesionalno usavršavanje.
U psihologijskom se testiranju često pokušava odgovoriti na pitanje „Kako bi ova osoba vodila tim?“. Bi li ga možda vodila vještinom pregovaranja ili pak nekom drugom vještinom. Pri testiranju za menadžerske pozicije nerijetko se procjenjuje i sposobnost menadžera da potakne i pruži adekvatnu podršku svome timu. Menadžer koji je ovladao ovom kompetencijom, tijekom testiranja može biti opisan kao onaj koji „pruža podršku članovima tima u njihovom profesionalnom razvoju kroz različite inicijative i programe“.
Poslodavci stoga nerijetko ulažu u dodatno usavršavanje svojih menadžera kako bi stekli ovakve kompetencije budućnosti i naučili inspirirati, motivirati i utjecati na druge. Jedan od takvih programa je SELECTIO Leadership Akademija koja menadžere uči kako voditi sebe i druge te kako uspješno uvesti i provesti promjene poput pravog lidera.
Zašto je važno procjenjivati kompetencije kandidata?
Tijekom selekcijskih i razvojnih procesa, procjena kompetencija doprinosi strateškom usklađivanju. To znači da će uz procjenu kompetencija organizacija lakše zaposliti one kandidate koji se uklapaju u njezine dugoročne ciljeve. Tako organizacija osigurava da svi članovi tima odgovaraju njezinim potrebama, misiji i viziji.
Procjena kompetencija osigurat će i pravovremeno prepoznavanje talenata. Dinamika tržišta i sve veća konkurencija u brojnim industrijama oblikuju potrebu za specifičnim, ali i kompetencijama lidera. Kvalitetno odrađena psihologijska procjena pomaže prepoznati takve leadership kompetencije i talente unutar tima. To zatim omogućava strateško planiranje i potencijalno usmjeravanja karijere – od zaposlenika do lidera.
Procjena kompetencija ključna je i za razvoj stručnog kadra. Naime, procjena pomaže u prepoznavanju područja koja je potrebno poboljšati te omogućuje praćenje napretka. Na temelju toga se zatim može provesti ciljana obuka koja će pripremiti zaposlenike za buduće izazove.
Uspješne metode procjene kompetencija
Kompetencije se procjenjuju u kontekstu organizacijskih ciljeva. Prilikom psihologijskog testiranja kompetencija se procjenjuje koliko učinkovito osoba koristi svoje vještine za postizanje ciljeva. Pri tome se mogu koristiti različite metode procjene:
- Assessment Centar nudi dinamičan pristup psihološkoj procjeni kroz simulacije stvarnih radnih situacija i intervjue. To omogućuje dublje razumijevanje primjene vještina u stvarnom radnom okruženju.
- 360° procjena prikuplja povratne informacije iz različitih izvora, uključujući nadređene, kolege i podređene. Tako pruža sveobuhvatan pregled kompetencija pojedinca iz različitih perspektiva.
- Belbin metodologija pomaže u razumijevanju kako vidljivo ponašanje pojedinca utječe na timsku dinamiku. Ovaj model pokazuje kako kompetencije pojedinca poput liderstva, iznošenja inovativnih ideja ili organizacije zadataka oblikuju način na koji zaposlenik pristupa timskom radu.
Što je ličnost?
Za razliku od kompetencija koje se stječu kroz obrazovanje i iskustvo, ličnost se odnosi na urođene ili odgojem stečene osobine. Te su osobine važan dio identiteta jer oblikuju način na koji osobe percipiraju svijet, komuniciraju s drugima i reagiraju na različite situacije.
Osobine ličnosti se u psihologijskom testiranju često opisuju pridjevima ili imenicama poput strpljivosti, ekstraverzije, savjesnosti i suradljivosti. One odražavaju „tko smo“ u suštini. Dakle, dok se kompetencije mogu lakše razvijati i prilagođavati, za osobine ličnosti se obično smatra da su stabilne tijekom života.
Kako se i zašto ličnost procjenjuje?
Dio psihologijskog testiranja kojim se procjenjuje ličnost su psihologijski testovi. Znanstveno su dokazani i široko validirani, a ispituju niz osobina ličnosti kandidata. Na temelju rezultata testova i uz korištenje profila ličnosti kandidata, poslodavci mogu donijeti bolje i informiranije odluke tijekom procesa zapošljavanja.
Kada se prilikom zapošljavanja poslodavci odluče na procjenu ličnosti kandidata, zapravo si stvaraju priliku da ih dublje i bolje razumiju. Detaljno razumijevanje unutarnjih karakteristika kandidata može pomoći u predviđanju kako će se oni ponašati u različitim poslovnim situacijama.
Procjena ličnosti može poboljšati i osnažiti timsku dinamiku. Tako što će zaposliti članove tima koji se međusobno nadopunjavaju, organizacija stvara uravnotežen i efikasan tim. Takav tim pažljivo odabranih zaposlenika dobro surađuje pod pritiskom i uspješno rješava izazove.
Osim što pomaže boljem upoznavanju kandidata i stvaranju dobre timske dinamike, procjena ličnosti može pomoći i u predviđanju radne usklađenosti. Naime, kroz psihologijsko testiranje je moguće procijeniti koliko će neki kandidat odgovarati organizacijskoj kulturi i radnom okruženju. Pozitivno je radno okruženje važno za očuvanje motivacije, angažiranosti i zadovoljstva zaposlenika. Veće zadovoljstvo zaposlenika podrazumijeva manju fluktuaciju i uspješnije zadržavanje ključnih talenata, što povoljno utječe na profitabilnost.
Koja su ograničenja moguća prilikom procjene ličnosti?
Iako je procjena ličnosti efikasna metoda procjene kandidata, ipak treba u obzir uzeti i neka ograničenja. Kulturalna pristranost jedan je od izazova procjene ličnosti i znači da isto ponašanje može biti različito interpretirano u različitim kulturama. To može utjecati na točnost i pravednost rezultata procjene ličnosti.
Nadalje, način na koji se osobine ličnosti izražavaju može se mijenjati ovisno o situaciji i okolnostima. Stoga takva varijabilnost u ponašanju može otežati precizno predviđanje reakcija osobe na specifične situacije.
Povrh toga, procjena ličnosti može izazvati stres kod kandidata koji su pod pritiskom jer se žele prikazati u najboljem svjetlu. Ovo može utjecati na iskrenost odgovora i smanjiti točnost rezultata.
Procjenjivanje i razumijevanje ličnosti i kompetencija su ključni za učinkovito vođenje timova, odabir novih kvalitetnih zaposlenika, razvoj vještina i usavršavanje postojećih zaposlenika te postizanje organizacijskih ciljeva. Pored procjene ličnosti i kompetencija, psihologijsko testiranje se koristi i za ispitivanje kognitivnih sposobnosti, motivacije, radnih vrijednosti i preferencija. Stoga je psihologijsko testiranje ključni dio potrage za kandidatima i važan element razvoja organizacija. Moguće ga je provesti i online, a ako vas zanimaju detalji javite nam se!